Standartlara Uygun Masaj Masası Nasıl Olmalıdır?

Semi-Fowler Pozisyonu Nedir?
9 Nisan 2020
Trendelenburg Pozizyonu Nedir?
9 Nisan 2020
Hepsini Göster

Masaj masası; masaj uygulamalarının esas araçlarından bir tanesi olan, medikal uygulamalar ve diğer uygulamalarda yaygın biçimde kullanılan donanımlardandır. Bu donanımların belli niteliklere sahip olması elbette bir zorunluluktur. Her ne kadar bu donanımların üretiminde ölçek bakımından belli bir standart resmi olarak ilan edilmemiş olsa da, sektörün kendi standartları bulunur. Epromed gibi markaların öncelikle tercih konusu olmasının sebebi de, sektör ihtiyaçlarına yönelik olarak en nitelikli ürünleri üretiyor olmasıdır. Günümüzde hastanelerdeki medikal uygulamalar dahil olmak üzere oldukça geniş bir uygulama alanı bulunan ürünlerin, sürekli kullanım koşullarında niteliklerini muhafaza edebiliyor olması ve elbette uygulamanın gerçekleşmesi noktasında fiziksel yeterliliği sağlıyor olması gereklidir.

Masaj Masası Standartları

Masaj masaları yapı materyali itibariyle iki gruba ayrılır. Bunlar;

  • Metal Masaj masası
  • Ahşap Masaj Masası

Şeklinde sınıflandırılır. Kullanılacağı ortamın dekorasyon özelliklerine göre müşteri istediği tasarımı ve üretim materyalini tercih edebilir. Ürünün hammaddesinin kullanım özellikleri üzerinde bir etkisi söz konusu değildir. Ancak örneğin katlanır masaj masası satın almak isteyenler için metal ürünler uygun olacaktır. Mobil hizmet veren uzmanlar için katlanır ürünler zorunlu bir tercih olacaktır.

Masaj masalarının temel standart özelliklerinden başında, hizmet alan kişinin konforunu sağlamak maksadıyla, baş kısmında bir dairesel boşluğun olmasıdır. Yüzüstü uygulama yapılırken bu boşluktan yüz kısmı dışarı çıkarılarak rahat bir duruş elde edilir. Bu sayede boyun konforu elde edilirken, uygulamanın da daha efektif gerçekleşebilmesi mümkün olur. Bilhassa çok uzun süren uygulamalarda, bu boşluk oldukça önemlidir. Şezlong tipi masalarda bu kısım bulunmamakla birlikte bunu dışındaki tüm masalarda baş boşluğu mutlaka bulunur. Bu boşluk için kimi masalarda kullanılmadıkları zamanlarda kapatılabilmeleri için ek araçlar da bulunur ki, bu yapılar sayesinde sırt üstü uygulamalarda bu boşluk olmadığından herhangi bir etki söz konusu olmaz.

Masaj masalarının üst kısımların kullanılan döşemenin nitelikleri de oldukça önemlidir. Masaj ve diğer medikal uygulamaların tamamında bakım ve tedavi ürünleri kullanılıyor olduğundan yüzey kaplamasının bu ürünleri absorbe edebilen yapılar olması gerekir. Örneğin masaj yağlarının yüzeden temizlenebiliyor olması gerekir. Bunun için sentetik  veya yine bu özellikleri sağlayan deri türü kaplama kullanılabilir. Tabii bununla birlikte kullanılan dolgu malzemesi de oldukça önemlidir. Konfor bakımından burada kullanılan dolgu malzemesinin en nitelikli ürünler içerisinden seçilmesi gerekir. Hali hazırda bunun için ihityaçlara uygun dansiteye sahip süngerler ve visco tipi ürünler tercih edilerek üretim gerçekleştirilmektedir.

Erpomed masaj masaları, uzman ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirilir. Ürünler kullanıcılardan alınan geri bildirimler ve sektör ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirildiğinden, doğrudan ihtiyacı karşılamaya yönelik ürünlerdir. Hammadde kalitesi ve üretimdeki diğer faktörlerin yüksek standartlar kapsamında ele alındığı üretim süreçleri neticesinde nitelikli ürünler kullanıcılara sunulur.

Masaj Masası Zorunlu mudur?

Masaj masası kullanımı günümüzde hemen her uygulama alanında bir standarttır. Bu konuda elbette bir yasal zorunluluk yoktur. Ancak gayriresmi olarak bağımsız masaj salonları, otellerin spa merkezleri ve hastaneler gibi masaj ve fizik tedavi uygulamaları yapan tüm kurum ve kuruluşlarda masaj masaları kullanılır. Hastanın veya hizmet alanın konforunu sağlamak ve işlemin etkili bir sürece dönüşmesini temin etmek bakımından araç ve gerecin önemi hemen her sektörde benimsenmiş bir öğretidir. Bu noktada elbette bu ürünlerin de kullanımı bir çok açıdan gerekliliktir. Uzmanların hemen hepsi, nitelikli masaj ekipmanlarını kullanarak uygulama gerçekleştirme yönünde iradeye sahiptir.

Masaj Masaları Nerelerde Kullanılır?

Esasında masaj masaları kullanım alanları noktasında bir sınırlama yoktur. Dileyen son kullanıcılar evlerinde masaj yaptırmak için de bu donanımı tercih ederek Erpomed kalitesi ve güvencesi ile satın alarak kullanabilirler. Tabii sektörel bir çözüm olarak masaj masası kullanım alanları şu şekilde listelenebilir:

  • Hastaneler
  • Masaj Salonları
  • Oteller (SPA Merkezleri)
  • Estetik Merkezleri
  • Fizik Tedavi Merkezleri
  • Güzellik Salonları

Günümüzde modern tıbbın içerisinde değerlendirilen masaj uygulamaları ve hacamat gibi yöntemlerin hastanın konforu sağlanarak verilebilmesi için, masaj masaları yaygın biçimde kullanılır. Ayrıca fizik tedavi uygulamalarında da masaj yoğun biçimde kullanılır. Kaldı ki, uzun süre verilen terapiler kapsamında hastanın rahat etmesi ve uygun duruşun elde edilmesi de yine masaj masası sayesinde mümkün olabilmektedir. Bu özellikleri ile bu donanımlar medikal sektörünün önemli bileşenlerinden bir tanesidir demek son derede doğru olacaktır. Erpomed tüketicilerin ve medikal pazarlama firmalarının bu yöndeki ihtiyaçlarını gerçekleştirdiği nitelikli üretimle karşılar.

Masaj masası ihtiyaçlarının karşılanması noktasında Türkiye’nin önemli üreticilerinden bir tanesi olan Erpomed ürünlerini tercih ederek, yüksek standartları uygun fiyatlarla elde edebilirsiniz. Estetik tasarımları, uzun ömürlü üretim standartları ve elbette medikal ihtiyaçları tam anlamıyla karşılıyor olmaları bakımından ürünlerin uluslar arası standartları söz konusudur. Şimdi ürünlere ulaşmak için doğrudan üretici firma olarak bizimle iletişime geçebilir veya ürünlerimizin satış ve pazarlamasını gerçekleştiren medikal firmalarına ulaşabilirsiniz.