Jinekoloji Nedir, Neye Bakar? Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktoru (Jinekolog) Hangi Hastalıklara Bakıyor?

Hasta Bakıcı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?
20 Ocak 2021
Normal Doğumun Anne ve Bebeğe Faydaları.
20 Ocak 2021
Hepsini Göster

Jinekoloji ne demek? 
Kadın hastalıkları ile ilgilenen bir tıp dalı olan jinekoloji birçok alt branşlarda incelenir. Yunancada kadın demek olan “gynaik”, eski Türkçe’de “nisaiye” Latin dillerinde de “gynecology” olarak tanımlanır. Jinekoloji alt branşları; obstetri yani doğum, kadın hastalıkları, kısırlık, tüp bebek, aile planlaması, jinekolojik onkoloji, cinsel hastalıklar ve cinsel problemler gibi konulardır

Jinekolog nedir, neye bakar?
Jinekolog, kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır. Bir kadın doğum uzmanı; hamilelik, doğum ve puerperium olarak bilinen doğumdan hemen sonraki zamanın yönetiminde uzmandır. Kadın doğum uzmanı/jinekolog, koruyucu bakımdan cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespitine ve aile planlamasına kadar uzanan geniş bir yelpazede hizmet verir. Ayrıca ergen kadın hastalıkları ve endokrinolojisi veya genç kadınlar arasında davranışsal problemlerle ilgilenebilirler.

Jinekolog hangi hastalıklara bakar?
-Hamilelik
-Dış Hamilelik
-Düşük ve Tekrar Durumu
-Doğum Öncesi ve Sonrası Kontrolleri
-Vajinada Gerçekleşen Kuruluk
-Vajinada Oluşan Enfeksiyon Hastalıkları
-Vajinada Oluşan Mantarlar
-Klamidya Hastalığı
-Sancılı Adet Dönemi ve Düzensizliği
-Yumurtalıkta Oluşan Fibrokistler
-Menopoz Çağı ve Çözümleri
-Rahim Ağzı Hastalıkları
-Tüp Bebek Çözümleri
-Genital Bölgede Oluşan Siğiller
-İdrar Tutamama ve Kontrolsüzlüğü

Jinekoloji uzmanları hamile kadınların doğum esnasında yapılan ameliyatlarla normal bir şekilde doğumu gerçekleştirdikleri gibi aynı zamanda sezaryen de uygulayabilirler. Aynı zamanda yasal prosedürler çerçevesinde kürtaj ameliyatı da yapabilirler. Kadınlarda yaşanan hamilelik şüpheleri ve kızlık zarıyla ilgili oluşabilecek herhangi bir soru işareti gibi durumlarda yine bir jinekoloğa başvurmak gerekir.