Hasta Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hasta Yatağı Nedir?
9 Nisan 2020
Masaj Sandalyesi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
9 Nisan 2020
Hepsini Göster

Hasta yatakları, yatarak bakılması gereken hastaların daha konforlu olmasını sağlar. Aynı zamanda refakatçilerin ve sağlık görevlilerinin hastayla daha kolay bir şekilde ilgilenebilmesine olanak tanır. Peki, hasta yatağı seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Kullanılacak Olduğu Yere Uygun Mu?

Seçim yaparken ilk dikkat edilmesi gereken konu kullanılacak olduğu yerdir. Hastane servisinde mi, yoğun bakımda mı yoksa evde mi kullanılacak bu belirlenmelidir. Koyulacak olan yerin ölçüleri ile karşılaştırılmalı ve yatağın sağ ve solunda yeterli boşluk kalacak şekilde seçilmelidir.

Manuel mi Motorlu mu?

Manuel olan yataklarda fonksiyonlar elle kullanılır. Hasta konforu için ayarlanacak pozisyonlar üzerinde bulunan kollar yardımı ile ayarlanır. Motorlu hasta karyolalarında uzaktan kumanda yardımı ile fonksiyonlar ayarlanabilir. Manuel olan modellere göre daha fazla özelliğe sahiptir. Elektrikli yatak karyolalarında ise motor sayısı ve motor gücüne dikkat edilmesi gerekir. Hastanın kilosu ile uygun olacak motor gücüne sahip yatakların tercih edilmesi gerekmektedir. 100 kilo üzerinde olan hastalarda dual motorlu hasta yatakları yetersiz kalacaktır. Bu nedenle iki motorlu olanlar tercih edilmelidir. Fiyat olarak manuel hasta yataklarına göre daha yüksek fiyatlı olan motorlu karyolalar daha fazla özelliğe sahiptir.

Fonksiyonları İhtiyacı Karşılıyor mu?

Elektrikli hasta yataklarında üründe kullanılan motor sayısına bağlı olarak fonksiyonlar değişir. Manuel olanlarda iki tek ve çift ayarlı olmak üzere iki çeşit vardır. Ayrıca lazımlıksız ve lazımlıklı modellerde bulunmaktadır. Burada seçim yaparken dikkat edilmesi gereken konu hastanın ihtiyaçlarıdır.

Yatak Kısmı Nasıl Olmalı?

Hastanın sürekli olarak üzerinde olacağı düşünüldüğünde yatak seçimi büyük bir önem taşımaktadır. Yatakların çökme sorunu ile karşılaşmaması adına yeterli sertlikte olması gerekir. Kullanım fonksiyonlarına uygun olacak şekilde bir yatak tercih edilmelidir.

İskelet Yapısı Dayanıklı Mı?

Hasta yatakları iskeletin demir kullanılmaktadır. Üründe kullanılmış olan demirin kalınlığı ve birleştirilmesi sırasındaki kaynak işçiliği yatakların dayanıklılığını etkiler. Bu nedenle hasta yatağı seçimi yaparken iskelet yapısına dikkat edilmelidir.

Tekerlek Yapısı Nasıl Olmalı?

Hasta yataklarındaki önemli konulardan bir tanesi de tekerleklerdir. Tekerleklerin kaliteli ve dayanıklı olması gerekir. Ayrıca zeminde kaymamalıdır. Hasta yataklarında kullanılan 4 tekerden en az iki tanesi kilit mekanizmasına sahip olmalıdır. Ayrıca kilolu olan hastalar için kullanılan yataklarda taşıma kapasitesi yüksek tekerler tercih edilmelidir.