Hasta Karyolası Çeşitleri Nelerdir?
9 Nisan 2020
Hasta Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
9 Nisan 2020
Hepsini Göster

Hasta yatağı kavramı, tarihte hastane kavramı ile birlikte ortaya çıkmıştır. Bilinen ilk hastane büyük ihtimal ile mısır uygarlığına aittir. Yunanistan’da ise milattan önce 291 yılına ait bir hastane, arkeologlar tarafından ortaya çıkarılmıştır. Hastaların yatabileceği odaları olmayan bu sağlık kuruluşunda, şifa veren tanrıdan yardım istenirdi. Bugün anladığımız manada ilk hastane MÖ 3. yüzyılda belki de Hindistan’da görülmüştür. Çin’de de erken dönemlerde hastane benzeri yapıların olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Hasta yatakları özel olarak, yatan hastalar için tasarlanmıştır. Hastaların, yatmaya bağlı bazı rahatsızlıkların önlenmesi amacı ile ve tedavi sürecinde hastaya daha fazla konfor sunmak amacı ile üretilmektedirler. Uzun süren ve yatmayı gerektiren dinlenme dönemleri kas ve iskelet sistemi hastalıklarına sebep olabilmektedir. Dolaşımı da olumsuz etkileyen ve uzun süren yatarak dinlenme dönemleri dolaşım bozukluklarına da sebep olabilmektedir. Yatak yarası denen rahatsızlık, hareket yetersizliğine veya yokluğuna bağlı olarak gelişmektedir ve tedavisi oldukça güçtür.

Hasta yatakları sadece hastanelerde kullanılmamaktadır. Kliniklerde, evlerde ve diğer sağlık hizmeti veren kuruluşlarda da kullanılmaktadır. Hasta yatağı kavramı aynı zamanda, hastanelerin yatak kapasitesi için de kullanılmaktadır.

Hasta yataklarının çeşitleri nelerdir?

Genellikle hastane servislerinde ya da yoğun bakım ünitelerindeki hastalarının bakımlarının daha kolay yapılabilmesi ve hasta konforunun arttırılması adına üretilmekte olan yataklara hasta yatağı veya hasta karyolası denilmektedir. Bu ürünler sayesinde hastaya refakatçiler ya da sağlık görevlileri tarafından yapılacak olan müdahaleler daha kolaylık sağlar. Hastanelerde bulunan hasta yatakları genellikle motorludur. Hastanın yataktan düşmemesi ve zarar görmemesi adına yan korkulukları vardır. Bu ürünler sayesinde yatan hastanın daha rahat bir şekilde pozisyon değiştirebilmesi sağlanır.

Hasta yatakları evlerde de kullanılabilir. Hastane içerisi kullanımlarda genelde 3 ya da 4 motorlu hasta yatağı tercih edilmektedir. Evlerde kullanılmakta olan hasta yatağı ise genellikle biraz daha uygun fiyatlı olan iki motorlu ya da dual motorlu olanlardır. Ayrıca manuel olarak çalışan hasta yataklar da  vardır. Bu hasta yatakları motorlu olan modellere göre daha ekonomiktir.

Hasta yatağı genel anlamda elektrikli ve manuel olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Manuel olan ürünler tek ya da çift ayarlı olarak iki gruba ayrılır. Elektrikli hasta yatakları kumanda yardımı ile kontrol edilen motor sistemine sahiptir. Motor sayısının artması ile yatağın performansı da artar. Elektrikli hasta yatakları kolon motorlu, dört motorlu, üç motorlu, iki motorlu, dual motorlu ve tek motorlu olmak üzere altı farklı gruba ayrılır.

Hasta yatakları üretimi için kullanılan malzemelerde kalitesi son derece önemlidir. Kalın profiller kullanılarak yapılan hasta yatakları diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Ayrıca yatağın kolay hareket edebilmesi için

kullanılan tekerleklerin taşıma gücü ve kalitesi de önem taşıyor. Hasta yatağı üzerindeki boya kalitesi ve işçiliğin iyi olması da ürünün daha uzun süre kullanılabilmesine olanak tanır. Bazı hasta yatakları yalnızca demir profiller ile üretilirken bazıları ise anti-bakteriyel plastik ile kaplanmaktadır. Plastik (ABS) kaplamlar demir kaplamalara oranla daha güzel bir görüntü sağlar. Ev kullanımlarında demir kullanımı yerine plastik (ABS) kaplama ürünlerin tercih edilmesi yatakta yatan kişinin psikolojisi açısından olumlu olacaktır.

Hasta yataklarının tarihi 

1815 yılı ile 1825 yılları arasında, ilk olarak İngiltere’de bugünkü manası ile kullanılmaya başlanmışlardır. 1874 yılında ABD’de ilk patent başvurusunu Andrew Wuest ve oğlu şirketi, Cincinnati ve Ohio eyaletleri için yapmıştır. Bu ürün baş kısmı hareket edebilen bir ortopedik yatak olarak tescil edilmiştir.

20. yüzyılın başında ise 3. dönem hasta yatağı modeli, Willis Dew Gatch tarafından icat edilmiştir. Motorsuz olarak çalışan bu ürünün ayak ve baş kısımları elle çevirmek sureti ile hareket edebilmekteydi.

İlk elektrikli ve kumanda ile hareket ettirilebilen hasta yatağı, 1945 yılında icat edilmiştir.

Hasta yataklarının özellikleri

Gövde

Hasta yataklarının gövdesi çelikten, demirden veya alüminyum’dan yapılmaktadır. Metal üzerine uygulanan elektrostatik toz boya ve kromaj ile küflenmeye ve erozyona karşı tedbir alınır. Ayrıca boyama ve krom işlemi ile hijyen de sağlanır.

Başlıklar

Hasta yatağının başlıkları için metal, ahşap veya PVC kullanılmaktadır. Farklı maddelerin de kullanıldığı bilinmektedir. Genelde sökülebilir olarak üretilen başlıklar, hastayı fiziki bir alanda sınırlamak dışında amaçlarla da kullanılırlar. Hastanın durumunu belirten dosyaların, kumandaların, idrar torbalarının ve benzeri cisimlerin monte edilmesi için de kullanılırlar.

Yan korkuluklar, hastanın düşmesini engellemek ve yine farklı amaçlar için de kullanılırlar. Sökülebilen ve yükseklik ayarı yapılabilen yan korkuluklar metal, ahşap, alüminyum ve pp  plastik  kullanılarak üretilmektedir

Yan korkuluklar
Ortopedik Hasta yatağı

Ortopedik hasta yatağı ürünleri, hastanın yatmasına bağlı olarak oluşabilen kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını önlemek ve hastaya yüksek konfor sunmak amacı ile üretilmektedirler. Karyolanın hareketli kısımlarına uygun olarak üretilmeleri gerekmektedir. Karyolanın hareketleri ile uyum içinde çalışmaları gerekmektedir.

Tekerlekler

Hasta yatağının tekerlekleri çoğunlukla dört adettir. İki adet veya 4 adet tekerlekte fren sistemi bulunabilir. Hasta yatağı sabitlenmek istendiğinde frenler devreye sokulur.

Hasta yataklarında merkez kilit teker nedir?

Merkezi kilit  teker hastane ortamına  uygun olarak  hasta yataklarında  ve  sedyelerde  kullanılmak üzere tasarlanmıştır

Merkezi kilit  üç  kademeli  ve iki kademeli  olarak üretilmiştir   merkezi  kilit teker  sedye veya yatak  kullanıcısının   mobil olarak  rahat kullanmasına olanak sağlar