Fowler Pozisyonu Nedir?
9 Nisan 2020
Hasta Yatağı Nedir?
9 Nisan 2020
Hepsini Göster

Genellikle hastane servislerinde ya da yoğun bakım ünitelerindeki hastalarının bakımlarının daha kolay olabilmesi ve hasta konforunun arttırılması adına üretilmekte olan yataklara hasta yatağı veya hasta karyolası denilmektedir. Bu ürünler sayesinde hastaya refakatçiler ya da sağlık görevlileri tarafından yapılacak olan müdahaleler daha kolay olur. Hastanelerde bulunan hasta karyolaları genellikle motorludur.

Hastanın yataktan düşmemesi ve zarar görmemesi adına yan korkulukları vardır. Bu ürünler sayesinde yatan hastanın daha rahat bir şekilde pozisyon değiştirebilmesi sağlanır. Hasta yatakları evlerde de kullanılabilir. Hastane içerisi kullanımlarda genelde 3 ya da 4 motorlu hasta karyolaları tercih edilmektedir. Evlerde kullanılmakta olan hasta karyolaları ise genellikle biraz daha uygun fiyatlı olan iki motorlu ya da dual motorlu olanlardır. Ayrıca manuel olarak çalışan hasta karyolaları da vardır. Bu yataklar motorlu olan modellere göre daha az maliyetlidir.

Hasta karyolaları genel anlamda elektrikli ve manuel olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Manuel olan ürünler tek ya da çift ayarlı olarak iki gruba ayrılır. Elektrikli hasta yatakları kumanda yardımı ile kontrol edilen motor sistemine sahiptir. Motor sayısının artması ile yatağın performansı da artar. Elektrikli hasta karyolaları kolon motorlu, dört motorlu, üç motorlu, iki motorlu, dual motorlu ve tek motorlu olmak üzere altı farklı gruba ayrılır. Ayrıca ihtiyaca göre değişen lazımlıksız ve lazımlıklı olmak üzere iki farklı hasta yatağı mevcuttur. Lazımlıklı olan modellerde orta bölümde bir boşluk bulunur. Böylelikle hastalar yatak üzerindeyken de tuvaletini yapabilir.

Hasta yatakları üretimi için kullanılan malzemelerde kalite son derece önemlidir. Kalın profiller kullanılarak yapılan hasta yatakları diğerlerine göre daha dayanıklıdır. Ayrıca yatağın kolay hareket edebilmesi için kullanılan tekerleklerin taşıma gücü ve kalitesi de önem taşıyor. Karyola üzerindeki boya kalitesi ve işçiliğin iyi olması da ürünün daha uzun süre kullanılabilmesine olanak tanır. Bazı hasta yatakları yalnızca demir profiller ile üretilirken bazıları ise anti-bakteriyel plastik ile kaplanmaktadır. Plastik (ABS) kaplamalar demir kaplamalara oranla daha güzel bir görüntü sağlar. Ev kullanımlarında demir kullanımı yerine plastik (ABS) kaplama ürünlerin tercih edilmesi yatakta yatan kişinin psikolojisi açısından olumlu olacaktır.