Normal Doğumun Anne ve Bebeğe Faydaları.
20 Ocak 2021
Biyomedikal Mühendisliği Nedir?
25 Ocak 2021
Hepsini Göster

Tıp alanında hizmet veren çeşitli bölümlere bakan doktorlar bulunuyor. Bu doktorların uzmanlık alanları bulunuyor. Sizlere doktorların uzmanlı alanı olduğu branşlar hakkında bilgi vereceğiz.
Kısaca doktor branşlarını sizler için yazalım;

Aile Hekimi

Çocuk Doktoru

Diş Hekimi

Kadın Doğum Hastalıkları

Dahiliye

Genel Cerrahgibi daha oldukça fazla olan doktor branşları bulunuyor.

Hasta olan bazı kişiler hastalıklarının hangi doktorun branşına ait olduğu hakkında çok fazla bilgi sahibi değiller. Bu yüzden hasta oldukları zaman gitmek istedikleri branşı ise internet ortamından araştırarak bilgi sahibi oluyorlar. Eğer sizin de bir hastalığınız varsa ve hastalığınızla hangi branşın ilgilendiğini tam olarak bilmiyorsanız, sizde yazımı okuyabilirsiniz. Okumuş olduğunuz bu yazıda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Kısaca doktor branşlarını sizler için yazalım;

Aile Hekimi

Çocuk Doktoru

Diş Hekimi

Kadın Doğum Hastalıkları

Dahiliye

Genel Cerrahgibi daha oldukça fazla olan doktor branşları bulunuyor.

Hasta olan bazı kişiler hastalıklarının hangi doktorun branşına ait olduğu hakkında çok fazla bilgi sahibi değiller. Bu yüzden hasta oldukları zaman gitmek istedikleri branşı ise internet ortamından araştırarak bilgi sahibi oluyorlar. Eğer sizin de bir hastalığınız varsa ve hastalığınızla hangi branşın ilgilendiğini tam olarak bilmiyorsanız, sizde yazımı okuyabilirsiniz. Okumuş olduğunuz bu yazıda sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.
Jinekolog Doktor Nedir?
Sizlere bu yazımızda jinekolog doktor ne demektir ve ne gibi görevleri vardır, sorularına cevap vereceğiz. Jinekoloji kadın ve sağlığı hakkında konuları inceleyen bilim dalıdır. Jinekolog doktorun görevi ise daha çok kadın doğumu ile ilgili sorunlarda hastalarını tedavi etmek ve onlara yardımcı olmaktır.
Jinekoloji bölümünde uzmanlaşmış olan jinekolog doktorlar, kadınların jinekolojik muayeneyi 6 ayda bir veya en az yılda 1 kez tavsiye ediyorlar. Siz bayanlar doktorların bu uyarısına kulak vererek muayene zamanlarınızı uzatmayınız. İlk defa jinekoloji muayenesi ise 18 yaşına gelindiği zaman jinekolog tarafından tavsiye ediliyor.
Fakat her hangi bir yaş kriteri olmadan jinekolojik kontrol yapılması gereken durumlar söz konusu olabiliyor.
Sizlere bu durumların neler olduğunu yazalım;

Karnınızın alt tarafında ağrı olması durumunda

Düzensiz adetlerde ve kanama olmaması durumunda

Anormal derecede fazla kanama olma durumunda

Dış genital organlarınızda ağrının olması durumunda

Vajinanızda ağrı veya kaşıntı olması durumunda

15-16 yaşına gelindiği halde ve hala kanama olmaması durumlarında

Cinsel yolla bir hastalık bulaştığı zaman
Kesinlikle bu saymış olduğumuz durumlarda jinekolog doktora görününüz. Önleminizi alınız. Çünkü sağlığınız sizin için değerlidir.
Diş Hekimi Kimdir?
Diş hekimi hakkında sizlere kısaca bilgi verelim. Diş hekimi, hastanın dişleri ile ilgili olan sorunları tedavi eden bir doktordur. Sizlere diş hekiminin hangi durumlarda tedavi yaptığını anlatacağız.

Diş çürümelerinde dişi çekerek veya dolgu yaparak tedavi yapıyor.

Diş eti ile ilgili hastalıklarda hastalarını tedavi eder.

Ağzın iç kısımlarında oluşan problemlerde hastayı tedavi eder.

Saymış olduğumuz bu tedavileri genel anlamda bütün diş hekimleri yapıyor. Diş hekiminin hastaları tarafından çokça karşılaştığı bazı şikayetler bulunuyor. Diş hekimi hastanın bu şikayetini dinleyerek kendisine en uygun tedavi yöntemini uyguluyor.

Diş hekiminin görevleri arasında; hastanın dişini muayene eder ve gerekirse film çeker. Film sonucunu inceledikten sonra hastalığın teşhisini yapar. Eğer bir kişinin dişi çürümüşse ve çekilmesi gerekiyorsa çekimini yapar.
Eğer çürümüş olan diş apse yapmış ise ilaç tedavi uygular. İlaç tedavisinde sonra apsenin geçme durumunda çekilmesi gerekiyorsa dişi çeker. Eğer normal dolgu veya kanal tedavisi işlemleri gerekiyorsa bunları uygular.
Eğer diş yaptırmak isteyen hastaları var ise dişlerinin ölçülerini alır ve hastanın dişlerine uygun şekilde diş yapar. Bu yapmış olduğu diş çeşitleri ise protez, implant gibi uygulamalar olur. Daha sonra hastasına dişlerinin bakımı ile ilgili bilgiler verir.
Genel Cerrahi Doktoru Ne Tür Hastalıklara Bakar?
Bu yazımızda genel cerrahi doktorunun ne tür hastalıklara bakacağı hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Genel cerrahi tıp bölümünün en önemli ve geniş kapsama sahip bölümüdür. Bu yüzden genel cerrahi doktoru çoğu farklı hastalıklara bakıyor. Genel cerrahi bölümünün halk arasında ismi ise hariciye olarak biliniyor.

Sizlere şimdi genel cerrahi doktorunun hangi hastalıklara baktığını yazalım;

Sindirim sistemi hastalıklarına

Karın ve içeriğinde bulunan hastalıklara

Meme, cilt ve yumuşak doku ile ilgili olan hastalıklara

Özellikle cilt tümörleri hastalığına

Travma, vasküler endokrin, onkolojik bozukluklar ile ilgili hastalıklara

Bakıyor. Tabii ki sadece genel cerrahi doktoru bu hastalıklara bakmıyor. Daha önce belirttiğimiz gibi geniş kapsamlı diğer hastalıklarda doktorun ilgi alanına giriyor.
Plastik Cerrahi
Plastik cerrahi diğer bir adıyla ise estetik cerrahi bölümü hakkında sizlere kısaca bilgi verelim. Kişinin dış tarafında olan bölümlerin giderilmesi ve kişinin kendini daha mutlu hissetmesini sağlayan bir bölümdür.
Plastik cerrahinin ilgilenmiş olduğu problemli alanları sizler için yazalım;

Estetik burun ameliyatı

Liposakşın

Karnın gerilmesi

Göz kapakları estetik ameliyatı

Kaşları kaldırma ve yüzü germe

Yüz ve dudağa dolgu

Kulak estetik operasyonu

Çene ve elmacık kemiği ameliyatı

Bacak bölgesine estetik ameliyatı

Kadın genital bölge estetik ameliyatı gibi farklı alanlarda bulunan problemleri tedavi eden bölümdür.

Bu yazmış olduğumuz problemli alanların tedavi edilmesi sonucunda kişi kendisini daha öz güvenli ve mutlu hissediyor.
Beyin Cerrahi
Beyin ve omurilik dokusundan kaynaklanan veya bu tümörlerin tedavisi ile ilgilenen tıp bölümüdür. Beyin cerrahi sadece bu yerlerde bulunan problemlerle ilgilenmez.
İlgilendiği diğer problemli hastalıkları ise size yazalım;

Bel ve boyun fıtığı

Kafa ve omurilik yaralanmaları

Beyinde oluşan damar tıkanıklıkları

Beyin kanamasıgibi diğer hastalıklarla da ilgilenen bölümdür.

Göz Doktoru
Sizlere bu yazımızda ise göz doktorunun görevleri hakkında bilgi vereceğiz. Göz doktoru; gözde ve görme sistemini etkileyen hastalıkların tedavisinde klinik teşhisi koyan ve tedavi eden tıp doktorudur.
Kadın Doğum Uzmanı
Halk arasında kadın doğumcu olarak bilinen kadın doğum uzmanı doktoru kadınlarda doğum ile olan hastalıkları tedavi eden uzmandır. Kadınların doğum yapacağı zaman doğum yapmalarını sağlayan kadın doğum uzmanının kendi alanında birçok görevleri bulunuyor.
Kadın Doğum Hastanesi İsimleri Nelerdir?
Sizlere kadın doğum hastanesi isimleri ile ilgili konu hakkında bilgi verelim. Bildiğiniz gibi her geçen gün kadınlar normal ve sezaryen olmak üzere doğum yapıyorlar. Bu doğumlar büyük şehirlerde olduğu gibi diğer ufak şehirlerimizde de oluyor. Çok sayıda hem büyük şehirde, hem de ufak şehirlerde kadınların doğum yapacağı hastaneler bulunuyor.
Çocuk Nöroloji Doktorları Hangi Hastalıklara Bakar?
Çocuk nöroloji doktorlarının bakmış olduğu hastalıkları söyleyelim. Epilepsi, serebral felç gibi hastalıklara bakıyorlar.
Cildiye Doktoru
Diğer adı ile dermatolog olan cildiye doktoru kıl, tırnak, deri ile ilgili bütün hastalıklara bakarlar.
Kalp Damar Cerrahisi
Kalp damar cerrahisi açık kalp ameliyatı ve normal kalp ameliyatlarını yapan doktordur.
Aile Hekimi Öğrenme
Aile hekiminizi öğrenmek istiyorsanız en yakın sağlık ocağına gitmeniz yeterli olacaktır.
Operatör Doktor Kimdir?

Operatör doktor hastanın vücudundaki fonksiyonu, görünüşünü iyileştiren ve ameliyat yapan tıp doktorudur.